In città gireremo così?

Şehirde böyle mi gezeceğiz?

La vita nel 2022

Probabilmente (muhtemelen) artık böyle gezeceğiz! Tam ben hüzünle Ankara’daki taksilerde sürücü ve yolcu arasına yerleşen, ortasında para alışverişi için perdeli bir delik olan şeffaf panele bakarken telefonuma Walter Molino’nun bu illüstrasyonu gelmez mi!

Walter Molino
(1915-1997)

İtalyan illüstratör ve karikatürist Walter Molino’nun 1941 yılından itibaren kapak sayfasını resimlediği La Domenica del Corriere adlı pazar ekinin 16 Aralık 1962 tarihinde yayınlanan sayısının kapağı, içinde bulunduğumuz ve artık gerçeğimiz olan gerçeküstü durumu çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Ma la cosa interessante (ama ilginç olan şey), Molino bu resmi 2022 yılındaki hayatı anlatmak için çizmiş.

Dün yayınladığım ders notlarını kitabımdan buraya aktarırken, di continuo (sürekli) yıkamak fiilini kullandığımı ve yıkanmak, ellerini yıkamak, saçlarını yıkamak dönüşlü fiilleri ile örnekler yazdığımı, un’altro (başka bir) dönüşlü fiili anlatırken bile Giorgio Gaber’in Lo Shampoo şarkısından bir cümle seçtiğimi görüp şaşırdım. Hatta nostro/a (bizim) ve vostro/a (sizin) sözcüklerinden yola çıkarak bunun bir kehanet olduğunu ima edip kendimi Vostradamus adıyla sizin kâhininiz ilan ettim.

Fakat bu resmi görür görmez hemen çekilmeye karar verdim profezia (kehanet) arenasından, o kadar da hadsiz değilim.

İşte size adrenalin takviyesi yapacak birkaç Walter Molino illüstrasyonu:

Qualche illustrazione di Walter Molino

Bunlar ne ki? Google’da Walter Molino yazıp görsellere bakın bir kesinlikle. Anne ve babasıyla birlikte sigara içen minikler, gözlüklü entelektüel bir adamın çakmağıyla sigarasını yaktığı horoz ve aksiyon dolu sayısız resim. Fakat şu kadıncağızı bu kadar hiddetlendiren şeyin ne olduğunu merak etmedim değil.

Tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum, o kadar çok sayıda ve o güzellikte güller alınmışsa la colpa è grande (kabahat büyüktür). Çiçek buketinin boyutu ve içeriği kabahatin büyüklüğü ile doğru orantılıdır!

“In città gireremo così?” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir