Limbo è tutto pieno

Limbo tamamen dolu!

Aranızdan bana da Limbo’da yer var mıdır acaba diye çatlak sesler geliyor.

Ben neden Brugge dantelli kitap ayracımla entel dantel Dante kitapları arasında telef oldum günlerce sanıyorsunuz? Limbo’da bir yer kapabilmek, Aristo Hocamın zoom’suz derslerine katılmaktı amacım. Günah-sevap bilançomu bilmiyorum ama Limbo kriterlerine uyuyorum. Milattan sonra yaşamış olsam da (coronanın izniyle biraz daha yaşamayı düşünüyorum gerçi) vaftiz edilmedim!

Dante’nin tartışılacağı kitap kulübü toplantıları için harıl harıl hazırlık, İtalyan diline ve kültürüne yaptığım hizmetler derken Limbo’da yerim garanti sanıyordum. Fakat o da ne? Geçende bir telefon edip yerimi ayırtayım dedim. Ci dispiace (üzgünüz) tamamen doluyuz demezler mi? Kapasite dolmuş ve hatta aşırı talep olunca dini politikaya alet edip yozlaştıranlar için yeni bir bölme açmışlar. Ülkemizden de araya hatırlı kişiler sokup rezervasyon yaptıran kişiler çokmuş aldığım duyumlara göre!

Ben şimdi cehenneme hiç bulaşmamak için günah-sevap dengeme yoğunlaşacağım biraz, araştırmalara başladım.

Ramazan’ın çatır sıcaklara geldiği yıllarda, tanıdığım birkaç reisçiden birine maksat muhabbet olsun diye zor oluyordur bütün gün dışarıda güneşin altında çalışmak demiştim. Gülerek daha iyi, ne kadar sıcak o kadar sevap demesini hatırladım. Tabii yaa, ben hiç düşünmemiştim bunu! Zihniyetim yanlış kodlanmış benim, çok utanmıştım. Fabrika ayarlarımı değiştirmem gerek!

Daha iyi bir insan olup sevabı çoğaltmalıyım. Limbo dolmuş, günah-sevap dengesini göz ardı etmeyelim derim ama şu anda daha öncelikli olan il nostro equilibrio spirituale (ruhsal dengemiz).

Günah olan her şeyden vazgeçerim ama şaraptan asla, ruhsal denge için olmazsa olmazım!

Not: Bilancio İtalyanca’da bizdeki bilanço anlamı dışında analiz, değerlendirme (örneğin hayatını değerlendirme) ve bilimsel terminolojide denge anlamlarında kullanılıyor. Genel anlamıyla denge ise equilibrio.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir