Sull’emisfero australe

Güney yarımkürede!

İnsanoğlu kuş misali, sabah erkenden güney yarımküreye ışınlandım, yani sono stata teletrasportata. Güney yarımküre için daha yaygın olarak l’emisfero australe ifadesi kullanılsa da l’emisfero sud da deniliyor.

Bugün Melbourne’deki ilk dersime girdim. Hocamız dünya tatlısı İtalyan bir kadın, İtalya’dan katılıyor. Benden başka dört öğrenci daha var, tutti e quattro (dördü de) Avustralya’da. Ben tabii günlerdir hafif gergindim kendimi nasıl bir ortamda bulacağımı bilemediğim için. Asıl korkum da sınıftakilerden geri kalmak, çok katılamamak idi çünkü en ileri düzeyde bir kurs. Bir yandan da ne giysem, saçımı nasıl yapsam gibi ergen kız endişeleri!

Ne de olsa ülkemizi temsil edeceğim, zedelenen itibarımızı kurtarmak için çorbada tuzum olsun istiyorum.

Millet nasıl rahattı anlatamam. Yüzünün alt kısmını hiç göremediğimiz, boş tavanına baktığımız varla yok arası bir adamcağız, bir hanımın arka planında yarı açık bir kapıdaki askıdan sallanan kıyafetler!

En güzel duruş ve arka plan genç öğretmenimiz, İtalyan asıllı bir bey ve bana aitti: tertipli, düzenli, saygılı ve Akdenizli. Mediterraneo filminin meşhur repliğindeki gibi stessa faccia stessa razza (aynı yüz, aynı ırk) diyebiliriz.

Önümüzdeki haftalarda izleyip tartışacağımız Il processo dizisine giriş yapıldı, çok keyifli alıştırmalar yaptık, yeni kelimeler öğrendik diziyi daha rahat izlemek için. Ben önden izleyip hazırlandığımı hiç çaktırmadım, bir de utanmadan toplam kaç episodio (bölüm) olduğunu sordum.

Dizinin geçtiği, Lomardia bölgesindeki Mantova şehrini tanıdık. Ben sadece Romeo’nun sürgüne gönderildiği şehir olarak bilirdim ismen, bir de diziden kısmen!

Çok güzel ve özel bir şehir.

Sınıfın ineği olma yolunda çok sağlam bir adım attım bugün, darısı diğer iki sınıfa. Tabii sınıfta sadece beş kişi olmanın da payı yok değil! Beklentimin çok ötesinde verimli ve çok keyifli bir ilk ders oldu.

Tek rakibim, İtalyan asıllı, Avustralya’da büyümüş, o merkezin kurslarına sürekli katıldığını söyleyen sınıf arkadaşım. Bir alıştırma için grubu ikiye böldüler ve aynı odaya düşünce senin ne işin var burada diyerek aldım hemen ifadesini!

Bir tık ileri benden sanki ama kesinlikle iki tık değil.

Hem zaten erkek inek olmaz ki!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir