I sapori marroni

Kahverengi lezzetler!

Geçen haftanın en tatlı sürprizi kadim dostum Gaye’den geldi. Gaye benim ortaokul, lise ve üniversite arkadaşım. Bu kadarla da kalmıyor, aynı zamanda yatakhane arkadaşım ve hafta sonlarımızı anneannelerimizin kanatları altında aynı apartmanda birlikte geçirdiğimiz komşum.

Hal böyle olunca birazcık tanırız birbirimizi, ne kadar iştahlı olduğumu bilir. Kitabımı okurken Nisan ayının başında corona terapi merkeziniz mutfağınızda denemenizi önerdiğim nişastalı kek tarifi sonrasında çikolata ustası Guido Castagna’nın soyadını çikolataya batırıp Divan Pastanesi’nin maron deguise lezzetini özlediğimi görünce bir sürpriz düşünmüş.

Ben kutuya ayrı içindekilere ayrı sevinirken bir kutu da krep dantel bulmaz mıyım bonus olarak! Notunda da kendi gibi güzel el yazısı ile maron deguise sevenin krep dantel de seveceğini düşündüğünü yazmış.

Her ikisini de pek severim ve özlemiştim ama en çok da anneannesinin hazırladığı şokellalı ekmekleri ve o günlerimizi özledim. Kuzenim Bekir ile habire biz Gayelere iniyoruz deyip soluğu onlarda alırdık. Anneannem de kızardı hep biz onlara gidiyoruz diye. Bir gün ben biliyorum, şokellalı ekmek için gidiyorsunuz siz diye suçlayınca şok olmuştuk hatta!

Kutunun üzerindeki pavone gibi zarif, renkli, sürprizli arkadaşım grazie mille, ti voglio tanto tanto bene!

“I sapori marroni” üzerine 2 yorum

  1. Canım Ülgencim, birbirinden güzel bir sürü anımız arasında benim de en çok yadettiğim o samimi, neşeli, eğlenceli, komşuluk dönemimiz… bu lezzetler sana o günleri hatırlattıysa ne mutlu bana…ilk fırsatta karşılıklı şokellalı ekmek yemeği diliyor, seni çok seviyorum.

    1. Gayecim gerçekten harika anılarımız var.. Cuma günü kahverengi lezzet buluşmamızı sabırsızlıkla bekleyeceğim!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir