Capi chiari e scuri

Açık ve koyu renk giysiler!

Detersivo liquido

Şu hayatta çamaşır koçluğu yapmak da varmış. Beni en ruhsuz halimde bile en doğal haliyle güldürmeyi başaran sevgili Emre’den şu fotoğraf düştü bir yaz akşamı ansızın telefonuma “Hocam bu beyazlatıcı değil dimi” sorusuyla.

Böylece Milano’da ilk günlerinde ilk çamaşır deneyimine beni de ortak etmiş oldu.

Hep beyaz giydiği için doğru bir seçim yaptığını, beyazlatıcı değil, capi bianchi (beyaz giysiler) için uygun bir detersivo (deterjan) almış olduğunu belirttim. Hem de dermatologicamente testato (dermatolojik olarak test edilmiş), con sapone vegetale (bitkisel sabunlu) ve per bucato a mano e in lavatrice (elde ve makinede çamaşır için)!

Lavatrice

Aradan bir hafta geçti, bu sefer detersivo incluso (deterjan dahil) bir çamaşır makinesi fotoğrafı geldi. Bu konuda da fikir alışverişi yaptık biraz. Una soluzione più pratica (daha pratik bir çözüm) idi bu sanki.

Çözüm odaklı bir bucato (çamaşır) projesinin içinde bulmuştum kendimi. Çamaşır yıkamak en sevdiğim lavoro domestico (ev işi) olduğu için coşkuyla destek verdim.

Bizim birlikte çalışıp akademik açıdan verimli sonuçlar almamız, başarılarımız daha önce testato idi zaten, artık dayanışmamızı yeni bir boyuta taşımıştık.

Emre iki hafta sonra yaşam tarzını değiştirdi ve daha kirekör renklere yönelip farklı deterjan arayışına girdi.


Ama ölçü hep bir kapak!

Corona virüsü nedeniyle okullar kapanır kapanmaz Türkiye’ye geldi ve buluştuğumuzda üzerindeki siyah tişörtü görünce, söylediği gibi beyaz devrini kapatıp siyaha geçmiş olduğunu bizzat gördüm.

A proposito (bu arada), bucato aynı zamanda delinmiş, delik anlamına gelen bir sıfat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir