Direnerò direnerai

Direneceğim direneceksin!

Bu başlıkta, daha önce Roby Facchinetti’nin şarkısını paylaştığım yazımdaki yeniden doğacağım yeniden doğacaksın anlamına gelen, İtalya’nın anlamlı rinascerò rinascerai sloganından ilham aldım.

Tom Hanks, Cast Away

Bugün size Tom Hanks’in oynadığı 2000 yapımı Cast Away (Yeni Hayat) filmini önermek istedim. Bir öğrencimin bu film ve Gary Paulsen’ın Hatchet (Balta) romanı hakkında karşılaştırmalı bir yazı ödevi nedeniyle izlemiştim zamanında. Uçak kazası sonrası ıssız bir adada sürdürülen yaşam mücadelesini konu alan filmleri oldum olası sevdiğim ve Tom Hanks hayranı olduğum için bu filmi unutamadım.

Dün sabah, salgının başında İstanbul’dan ayrılıp ailesiyle buradaki dağ evlerine yerleşen bir arkadaşımdan, sürdürdükleri doğal ve özgür yaşamın nasıl bir anda kesintiye uğradığına dair haber aldım. Tatlı tatlı paylaşımlarda bulunup birbirimizi gülümsetiyorduk sık sık. İtalyanca çalışıyordu, “şu articololarla başım dertte” diyordu itinayla notlar aldığı defterinden fotoğraflar yollayıp.

Kaç gündür ses çıkmayınca “bunalımda mısın yoksa benim gibi” diye sordum şakayla karışık. Öyleymiş meğer. Olabilecek her aksilik bir araya gelmiş: elektrik kesintisi, patlayan su borusu nedeniyle nehirden su taşıma zorunluluğu, klimasız geçirilen 40 derece çöl sıcağı, mutfağı basan karıncalar, benim yazımdan sonra ortaya çıkan ve arada bir boy gösterip korkutan kertenkele. Satır aralarında hep muzip ifadeler var ama, sonunda da durumu daha net canlandırayım gözümde diye eşofman altını tırnak makasıyla kesip kapri yaparak yaz moduna geçtiğini yazmış.

Chuck e il suo amico Wilson, pallone da pallavolo
Chuck ve voleybol topu arkadaşı Wilson

Aklıma hemen Cast Away geldi bu kısa ama çok şey anlatan, esprili durum tasvirini okuyunca. Filmde (sembolik olarak) bir kargo paketi için hayata tutunan FedEx çalışanı Chuck’ın yaşam savaşını heyecanla izlemiştim.

Benim de umudum bir kargo paketi şu anda aslında. Beğendiğim saku handmade kahve fincanlarını alıyorum, ben aldıkça Umut bir kutuya atıyor onları (yani atmıyor tabii, her zamanki gibi müthiş bir özenle yerleştiriyor) benim için. Fincan kumbaramda, Yeni Hayatımda arkadaşlarımla ve öğrencilerimle kahve içmek için birbirinden güzel, boy boy yeni fincanlarım birikiyor. Bu süreç bitince kargom gelecek ve ben yeni paylaşımlarla Yeni Hayatıma başlayacağım.

Dün akşam kargo kutusuna bir fincan daha eklerken, artık kutunun şiştiğini söyledi Umut. Ben şiştikçe kutu da şişiyor tabii, sürekli yeni tasarım el yapımı bir umut ekliyorum.

Hepimiz castaway’iz, hepimiz corona mağduruyuz farklı yerlerde, farklı koşullarda ama şu durumda bile espriler yapıp gülebiliyorsak halimize, güldürebiliyorsak karşımızdakini, ileride kahvelerimiz elimizde karantina anılarımızı paylaşırken daha da çok güleceğiz demektir!

Pimpa di Francesco Tullio Altan 

Not: Bu yazı sevgili Ayşe ve Milano’daki okuluna dönmenin hayalini kuran, kiralamak istediği güzel çatı dairesinin fotoğraflarını paylaşarak benim hayatımı da renklendiren oğlu, tatlı öğrencim Emre için yazıldı

Mart ayında, Elvis Presley’in hayatıyla ilgili bir film çekmek üzere gittiği Avustralya’da eşi ile corona virüs kapan ve iyileşen Tom Hanks’in Cast Away filmi:

Bu daTürkçe dublajlı izlemek isteyenler için:

https://filmakinesi.net/yeni-hayat-izle-fm2.html

“Direnerò direnerai” üzerine 2 yorum

  1. Filmi yeniden izleyeceğim Ülgen, hepimize iyi gelecek diye düşünüyorum..
    Bu günlerde kargo teslimatı ile ilgili kötü deneyim ve duyumlarım var, fincanların başına bir şey gelmesin, gönderilmesini biraz daha ertele bence..

    1. Biz yeni bitirdik, çok olmuştu unutmuşum.. İzleyince sana bir şey anlatacağım!! Kargom karantina bitince gelecek, ödül ve kutlama :)) Kahve içeceğizzz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir