That’s amore

That’s amore, Jack Brooks’un sözlerini yazdığı ve Harry Warren’ın bestelediği 1953’ten günümüze popülerliğini yitirmeyen çok güzel bir şarkı. Bu şarkı 1953 yılında Dean Martin ve Jerry Levis’in oynadığı The Caddy adlı komedi filminin müzik albümünde yer alıyor.

Dean Martin (1917-1995)

Jerry Lewis, bu filmde Dean Martin’in söylemesi için Brooks ve Warren’a özel olarak hazırlatmış bu parçayı. Dean Martin zaten İtalyan Arnavut asıllı Amerikalı bir attore (oyuncu) ve cantante (şarkıcı), asıl adı Dino Paul Crocetti. Dean Martin şarkıya Latin ruhunu da katınca That’s Amore En İyi Orijinal Şarkı dalında Akademi Ödülüne aday gösterilmiş, però (ancak) ödülü başrolde Doris Day’in oynadığı Calamity Jane filmindeki Secret Love şarkısı almış.

Dean Martin e Jerry Lewis nel film The Caddy
Dean Martin ve Jerry Lewis The Caddy filminde

Şarkının sözlerine uygun bir animazione izleyerek Dean Martin ve Frank Sinatra’dan dinlemek isterseniz:

Dean Martin e Frank Sinatra cantano insieme
Dean Martin ve Frank Sinatra birlikte söylüyor

Bu şarkıyı, on yaşında ailesiyle Belçika’ya yerleşip orada yaşayan musicista (müzisyen) Rocco Granata da güzel söylüyor. Ama ben onun 1959 yılında in tutto il mondo (dünya çapında) ün yaptığı Marina şarkısını vereceğim.

Klipte şarkının sözleri de var:

Dean Martin ile özdeşleşen That’s Amore, başrollerinde Cher ve Nicholas Cage’in oynadığı 1987 yapımı Moonstruck (Ay Çarpması) filminin başında ve sonunda da çalar.

Tatlı bir nostaljik romantik komedi izlemek isterseniz Moonstruck filminin İngilizce ve Türkçe versiyonlarının bağlantılarını aşağıda vereyim:

https://www.filmmodu.org/moonstruck-altyazili-izle

https://www.filmmodu.org/moonstruck-turkce-dublaj-izle

Quando la luna colpisce il tuo occhio, come una grande pizza

Questo è amore

Quando il mondo sembra brillare come se avessi bevuto troppo vino

Questo è amore

(Ay gözüne büyük bir pizza gibi çarptığında bu aşktır, dünya çok fazla şarap içmişsin gibi parlıyor göründüğünde bu aşktır)

“That’s amore” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir