Quest’estate

Bu yaz!

Dün güneş yağımı sürüp balkonda güneşlenirken önce dalgasına Spotify’dan kıyıya vuran dalga sesleri bulup ad occhi chiusi (gözlerim kapalı) dinledim biraz. Nedir bu zavallı hal, kendine gel diye kendime acırken bir de baktım rahatlatıcı oldu, kapatmadım. Daha sonra da ne zamandır dinlemediğim şarkıcılardan sevdiğim Türkçe pop şarkıları dinlemeye karar verdim.

İlk aklıma gelen Zeynep Casalini ve 2004 yılında çıkan Nihayet albümü oldu. Çok popüler olan Sezen Aksu şarkısı Duvar’ı çok dinlerdim. Duvarlara çarpa çarpa nasır tutmuş, ağlaya ağlaya yosun tutmuş gibi hissedermişim demek o dönem! Bakalım sedici anni dopo (on altı yıl sonra) ne diyecek bu şarkı bana dedim ve ne dedi biliyor musunuz?

Derin bir nefes alır gibi batıyoruz, yükümüz ağır, yeni bir söz söylemek için ölmek mi gerekir?

Ağırlaştığımı hissettim birden. Karamsarlığa gerek yok, più allegro (daha neşeli) şarkılara, başka bir şarkıcıya geçeyim derken Bu Yaz diye bir şarkısı çalmaya başladı. Tam yaratmaya çalıştığım ortama uydu aslında. Hani elinizde bir cocktail, sahilde güneşi batırırken mayışmış bir halde rüzgârın kulağınıza taşıdığı şarkıları mırıldanmaya başlarsınız ya, öyle bir dejavu oldu.

Sözü, müziği ve düzenlemesi Barış Orhun’a ait Bu Yaz şarkısı geçen yaz çıkmış ama sfortunatamente (maalesef) pek ilgi çekip popüler olmamış. Dünden beri Zeynep Casalini’nin ben bıraktıktan sonra çıkardığı albümünü ve single’larını dinliyorum.

Zeynep Casalini, ikinci evliliğini Atıf Yılmaz ile yapan Deniz Türkali’nin İtalyan şarkıcı Ernesto Casalini ile ilk evliliğinden olan kızıdır. Dolayısıyla, asıl adı Abdülkadir Pirhasan olan Vedat Türkali’nin torunu ve Barış Pirhasan’ın yeğenidir.

Edebiyatı, filmi ve müziği genlerinde taşıyan ve sanat ortamında büyüyen, bir dönem tiyatro ile de ilgilenen Zeynep Casalini’den farklı bir yetenek bekleyemezdik değil mi?

Zeynep Casalini bir röportajında, babasını beş kere falan gördüğünü söylemiş ama 2013 yılında Facebook’tan, babasının daha sonraki evliliğinden olan kardeşi Enzio ile tanışıp onu Türkiye’ye davet etmiş. Kavuşma anına kadar müthiş heyecan yaşayan due fratelli (iki kardeş) dakikalarca sarılmış birbirine. Aralarındaki benzerliği görmeniz için fotoğraf ekliyorum.

Da dieci anni (on yıldır) Bodrum’da yaşayan Zeynep Casalini müziğin yanı sıra, 2018 yılında açtığı Vegalini vegan restoran kafeyi işletiyor kızlarıyla.

Biraz hafiflemek, bir yaz esintisi hissetmek isterseniz Bu Yaz şarkısının video klibini aşağıda veriyorum.

Beni şu dörtlük yakaladı derinden:

Ne güzel olurdu
Mavi sulara dalıp çıksam
Yıldıza aya bakıp yatsam
Evde bırakıp her şeyimi tatile çıksam

Nisan ayında sosyal medya hesabında çocukluk fotoğrafını paylaşıp şunları demiş:

“Bir zamanlar Bodrum’daydım. Anneannem Merih Pirhasan, dedem Vedat Türkali ve hep özlediğim annem Deniz Türkali hayatımın insanlarıydı. Ne güzel bi çocukluk geçirdim onlar sayesinde. Ne şanslıyım. Şimdi ‘umarım’ diyorum benim sesim de birilerine iyi geliyordur. Umut her zaman yaşama bağlar”

Bu da babası Ernesto Casalini’nin sesinden zamansız bir Napoliten şarkı, Reginella:

Canzoni intramontabili
Zamana meydan okuyan şarkılar

Bu Yaz’ı nerede geçirirseniz geçirin, hayal gücünüze kulak verin ve müziksiz kalmayın, yoksa yosun tutarız!

Not: Bu yazıdaki konu bağlamaları, sevgili okurlarım Müeyyet ve Faruk’a ithaf edilmiştir. Vallahi hiçbir özel çaba göstermiyorum, yazarken kendiliğinden bağlanıveriyor, doğal bir yetenek olsa gerek.

Ağlaya ağlaya yosun tuttum, bağlaya bağlaya bir yol tuttum gidiyorum hayırlısı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir