Le donne e i loro cappotti rossi

Kadınlar ve kırmızı paltoları!

Benim masum Noel yazım nasıl oldu da kırmızı paltoların havada uçuştuğu bir meydan muharebesine dönüştü anlamadım! Benden başka kırmızı paltosu olmayan bir kadın yok mu aramızda? Ve neden erkeklerden benim de kırmızı paltom, montum, yağmurluğum var diye bir meydan okuma gelmedi, sorarım size?

Daha yazımın mürekkebi kurumadan Zeynep ve Oya çıkıp NetWork’te birer kırmızı palto daha denemiş, bir de üstüne kırmızı oje almışlar. Bu davranışlarına gerekçe olarak da benim gazıma gelmiş olduklarını söylediler. Oysa ben pandoro kek konusunda bir meydan okuma başlatıp rekabet yarattım sanıyordum. Benimle paylaştıkları bir mesajda ise babadan gelen bir öneri vardı, yazıyı çok iyi sentezlemiş doğrusu: Instagram’da Kırmızı Paltolu Kızlar adıyla bir sayfa açıp evde yaptıklarınızı satışa sunabilirsiniz bence!

Ben kafamda bu konuyu analiz edip anlamaya çalışırken, Yağmur’la üniversite derslerine şimdiden hazırlanmak için serbest formatta ders yapmaya başlayacağımız ilk zoom buluşmamızı yaptık. Biz yine aynı kılıktayız diye birbirimizden özür dileyip açıklama yapmaya çalışırken birden çalışma odasının kapısı açıldı ve içeri kırmızı paltosuyla uçuşarak annesi Müeyyet girdi. Kırmızı ruj sürmüş, bana nispet ellerini paltosunun cebine sokmuş neşeyle dönüyor!

İşte o an, üçümüzü de gördüğüm ekranda, kırmızının verdiği enerjiye şahit oldum. Fakat ben bu konuda Müeyyet’e güveniyordum, kırmızı paltosu olacak son kişiydi nazarımda. Alt üst oldum, Noel yazımda bahsettiğim gibi, ben en son altı yaşındayken anneannemin ördüğü kırmızı paltoyu, daha doğrusu mantoyu giymiştim. O manto belirdi gözlerimin önünde ve o yıllardan bir bilmece geldi aklıma: Mantosu yeşil entarisi kırmızı, bil bakalım bu kimin kızı?

O esnada siyah düğmeli kırmızı paltosuyla narin bir karpuz dilimi gibi ilişti kızının yanına Müeyyet ve sohbete başladık.

Çocukluğumda kırmızı giymeye doyduğum için kırmızı ve hatta içinde kırmızı olan şeyler giyemediğimi söyler dururum. Yağmur da çocukken kırmızılar içinde kendini kesilmemiş bir suşi rulosu gibi şişko hissettiğini, artık hiç kırmızı giyemediğini söyleyince rahatladım, yalnız değildim.

Derken Müeyyet odadan dışarı süzülüp diğer kırmızı paltosu ile geri gelmez mi! Bu sefer de o kırmızı paltoyla enerji saçarken dolapta asılı kırmızı montunu anlattı uzun uzun. Hanımefendi bizlere Mickey’li pijamalar alıyor yılbaşında, kendisine bir Kırmızı Palto Cumhuriyeti kurmuş gardırobunda haberimiz yok!

Akşamüstü azıcık boş vakit buldum, Netflix’te bakınırken 2006 yapımı The Lake House filmine rastladım. Sandra Bullock ve Keanu Reeves’i severim. Filmi izlememiştim, tam yılbaşı filmi gibi göründü, başladım. Fakat o da ne! Sandra’nın üzerinde kırmızı bir palto var, gözlerime inanamadım. Keanu da polarda kırmızıya gitmiş. Neden herkes üzerime geliyor ki! Filmin sonunda Sandra Bullock’un ikinci kırmızı paltosunu da görünce tam anlamıyla allock bullock oldum.

Yarın yazmazsam sakın merak etmeyin, kırmızı palto almaya çıkmışımdır!

Gelelim benim kırmızıyla imtihanıma. Annemin diğer en yakın okul arkadaşı Sibel Teyze, birkaç yıl önce torunu sevgili öğrencim Emre ile çok güzel bir pijama takımı gönderdi bana yılbaşı hediyesi olarak. Tiril tiril, pijama demeye bin şahit ister. Yılbaşı temalı, geyikler ve kar tanelerinin olduğu kırmızı bir pijama.

Üç gün sonra da okul çıkışında benim ofiste Emre ve dönem arkadaşlarıyla bir yılbaşı partimiz olacaktı. Yemekler, tatlılar, şaraplar, sofra düzeni, süslemeler her şeyi organize edip üzerime ne giyeceğimi düşünmemişim. Birden pijamamdaki geyiklerle göz göze geldim ve o pijama üstünden daha uygun bir kıyafetim olmadığını düşünerek onu giymeye karar verdim. O akşam, beni görünce Emre’nin yüzünde beliren ifadeyi hiç unutamıyorum! İkimizden başka kimse bilmiyordu bu pijama gerçeğini şu ana kadar ama dayanamadım anlatıverdim şimdi işte. Bence en şık bendim o gece, bu fotoğraf uzaktan çekildiği için net değil ama yılbaşı kıyafetime dair bir fikir versin diye ekliyorum.

Kızlar, paltoları giyip meydan okumak kolay. Varsa cesaretiniz, verdiğiniz bir yılbaşı partisinde pijama veya gecelik giyerek gelin karşıma, hodri meydan!

“Le donne e i loro cappotti rossi” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir