Auguri di buon anno dal mio cervo amigurumi

Amigurumi geyiğimden yeni yıl için iyi dilekler!

Amigurumi, Japonca ami (örülmüş) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak bebek) sözcüklerinden gelen ve kökeni eskiye dayanan bir Japon sanatıdır. Tek tığ veya çift şiş ile örülüp doldurulduktan sonra bir araya getirilen parçalardan yapılamayan oyuncak çeşidi yok.

Amigurumi oyuncaklar, 2003 yılından beri tüm dünyada çılgınca yayıldı. Genellikle uyku arkadaşı olarak satılan bu oyuncaklardan Türkiye’de de yapan çok sayıda kişi var ama herkesinki sevimli ve zevkli olmuyor. Ben geçen yıl Bitmeyecek Örgüler’den Buse Tüfekçioğlu’nun çalışmalarını görünce bayıldım ve hemen yılbaşı hediyesi olarak birkaç geyik sipariş ettim, bir tane de kendime tabii ki! Tatlı geyikler geldi, bir süre birlikte dinlendiler benim ofiste. Sonra çok sevileceklerine emin olduğum yeni yuvalarına gittiler.

Sürüden ilk ayrılan geyiğin adı İrmikli kondu yeni sahipleri kızlar tarafından. Birkaç gün sonra yüzüne baktığı an adını Pakize koyan küçük sahibine gitti diğeri. Onu çok sevip, almaya talip olan akraba çocuklara ve hatta kardeşine kaptırmayan diğer sahip ise geyiğine isim vermedi ama aldığım duyuma göre yılbaşı tatilinden dönerken Milano’ya götürmeye niyetlendi onu. Gitti mi sonuçta adsız geyik bilmiyorum, soramadım.

Sona kalan dona kaldı ve benim geyiğim yılbaşını Kapadokya’da karlar altında geçirdi.

Çok tatlı ve boynuzları üç katlı olduğu için ben de Trileçe adını verdim geyiğime, karlar kraliçesi Trileçe! Bir sandalyeye kurulup odanın terasından keyifle çevreyi seyrettiği gün ben onu dışarıda unuttum ve bembeyaz bir sabaha uyandığımda geceyi dışarıda geçirdiği için biraz kırgınlığı vardı Trileçe’nin. Biz o gün çevre turu yaparken otelde kaldı ve dinlendi.

Trileçe bu yıl coronadan dolayı evde pijama terlik televizyon tombala geçirecek yılbaşını!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir