A rivedere le stelle

Yıldızları yeniden görmek üzere!

Kitaplarım geldi bugün, pek sevindim. Biri geçen hafta kursta tanıştığımız Chiara Gamberale’nin Per dieci minuti (bizdeki adı On Dakika) adlı kitabı, bir diğeri Il Corriere della Sera yazarlarından Massimo Gramelli’nin bir çocuğun gözünden karantina günlerini anlattığı bir kitap C’era una volta adesso (Bir Zamanlar Şimdi).

Kesişim kümesindeki kitabım ise bu iki yazarın ortak yazdığı bir kitap. Diğer iki kitaba bakarken karşıma çıktı, kapağı pek tatlı olduğu için ve nasıl olsa iki yazarın da diline ve tarzına alışmış olacağım, elbet bir gün okurum diye onu da atmıştım sepete.

Ve en baba kitabım, Aldo Cazzullo’nun İtalyanca’nın babası olarak bilinen Dante’yi anlattığı ve Dante’nin İlahi Komedya’da kullandığı, yıldızları yeniden görmek anlamına gelen ifade ile adlandırdığı A riveder le stelle. Rivedere le stelle (yıldızları yeniden görmek) aslında İlahi Komedya’nın teması.

Hayat yolunun ortasında kendini karanlık bir ormanda bulan Dante, her biri farklı bir günahı simgeleyen üç hayvanın saldırısına uğrar (leopar, aslan, dişi kurt). Onu şair Virgilio (Publius Vergilius Maro) kurtarır ve önce cehenemin, daha sonra da arafın katlarında yaptığı yolculukta ona eşlik eder.

Cennete ulaştığında ise hayatının aşkı Beatrice’ye kavuşur, cennetin en son katına ulaştığında ise yıldızları yeniden görür ve Tanrıya ulaşır.

L’inferno (cehennem), il purgatorio (araf) ve il paradiso (cennet) katlarının her birinde de bildiğimiz ve bilmediğimiz kişilerle karşılaşıyor. Örneğin ters bir kesik konik şeklinde olup gittikçe daralan dokuz katmandan oluşan, günah temalarının ve cezaların indikçe ağırlaştığı cehennemin ilk katı Limbo’da Virgilio dahil olmak üzere şairler, düşünürler ve yazarlar var. Dante burada Aristo Hocam ile de karşılaşıyor.

La Divina Commedia çok ağır ve Cazzullo’nun kitabı oldukça kapsamlı olduğu için benim kitap kulübü buluşmasının iki toplantı halinde yapılmasına karar verildi. Böylece New York saatine uymak için ekran başında oturmam gereken gece sayısı ikiye, daha da fenası rezil olma olasılığım iki katına çıkmış oldu.

İlahi Komedya kafama düşse yıldızları çabucak görürüm yeniden kesin! Şimdilik Türkçe bir manga kitap ve İtalyanca terimlere aşinalık kazanmak üzere çocuklar için İlahi Komedya videoları buldum. Bir de son dakika öğrencilerini okumadıkları kitaplardan sınava hazırlamak için sığındığım, SparkNotes’un özet ve analizlerinden medet umuyorum. Yani bu iki ay biraz entel, dantel takılacağım.

Bindim bir alamete gidiyorum kıyamete!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir