Divino gelato

İlahi dondurma!

Dante’nin 700. ölüm yıldönümü için birbirinden yaratıcı ürünler gelmeye devam ediyor. Şimdi de Algida yeni inferno (cehennem), purgatorio (araf) ve paradiso (cennet) Magnum dondurmaları ile gündemde. Markayı kendi aramızda yazıldığı gibi telaffuz etsek de oraya gidince Alcida ve Manyum demeyi unutmayın emi?

Bu limited edition dondurmalardan Inferno, Mart ve Nisan ayında satıldı. Onu kaçırdık ama zaten cezaların olmadığı ilk cehennem katmanı Limbo dolu olduğu için cehenneme bulaşmak istemiyordum. Ama yine de bu ekstra koyu çikolatalı, frambuazlı, hafif tuzlu dondurmayı tatmak, ağzıma yüzüme bulaştırmak isterdim.

Altın renkte karamelli çikolata ile kaplı bisküvi parçacıklı Purgatorio ise Mayıs ve Haziran aylarında satışta. Mayısı ortaladık, biz de araftayız şu anda ama ona da yetişmemiz mümkün görünmüyor.

Yıldızları yeniden gösterecek güzellikteki Paradiso dondurma ise fıstıklı, içi pembe çikolatalı, dışı beyaz, rüya gibi bir şey. Temmuz ve Ağustos aylarında satışta olacak bu dondurmayı da ancak rüyamızda tadabilir, burada anam babam usulü Alcida Manyum yemeye devam ederiz bence.

Artık yiyenlerden gelen geri bildirimleri bildiririm!

Dante deyince aklım Floransa’ya gitti, geri de gelmiyor bir türlü. Hemen bir şarkı yazdım sizin için. Yazar ve şair kimliklerimin yanında bir cantautrice (kadın şarkı sözü yazarı) olarak da anılmak isterim.

Ben bu şarkıyı bir yerden hatırlıyorum diyeceğinizi seziyorum şimdiden. Sürgüne gönderilen ve ölene kadar Floransa’sına dönemeyen Dante’nin şehri için yazdığım bu şarkıda, yine sürgündeki Melike Demirağ’ın seslendirdiği, Şanar Yurdatapan’ın yazdığı Şimdi İstanbul’da Olmak Vardı şarkısının sözlerinden etkilenmiş olabilirim.

Sonuçta ben de demir ağlarla örülü anayurdunda sürgünde yaşayan bir kişiyim, hepimiz Şanar hepimiz Melikeyiz!

Yayılmışız ülkenin dört bir yanına
Kimimiz ta İstanbul’da kimimiz Adana
Bedenimiz evde balkonda dolanır amma
Çok hem de çok uzak yerde kalbimiz

Maviye boyalı bir kuş olsam dilimde ‘volare’ şarkısı Apeninleri aşsam
Varsam yaban ellere, artık başka göklerde uçsam
Şimdi Floransa’da olmak vardı anasını satayım
Püfür püfür Signoria Meydanında

Ponte Vecchio’da lampredotto* yemek
Arkadaşlarıma ‘dai andiamo’ demek
Ver elini Siena, Pisa, San Gimignano
Şu anda Toscana’da olmak vardı ya

Şimdi Floransa’da olmak vardı anasını satayım
Dante’nin taşının** yamacındaki restoranda
Tabakta bistecca alla fiorentina kadehte Chianti
Dilimde yarı acı yarı tatlı bir arya

Şu anda Floransa’da olmak vardı!

Ülgen İtalyayatapan

* İneğin midesinden yapılan, Floransa’nın en meşhur sokak yemeği, lo street food di Firenze kendi deyişleriyle. Ya çok seviliyor ya nefret ediliyor, duygular uçlarda. Bu tip yemeklerle hiç aram olmamasına rağmen bir kültür notu olarak şarkının aslında geçen balık ekmek yerine onu kullandım.

** Dante’nin dinlenmek, arkadaşlarıyla sohbet etmek ve yapımına yeni başlanan Duomo’nun inşaatını seyretmek için oturduğu taş bugün aynı yerde Il sasso di Dante (Dante’nin taşı) olarak sergileniyor. Hemen yanında ise Ristorante Sasso di Dante var.

“Divino gelato” üzerine 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir