Com’è facile litigare in quarantena

Karantinada kavga etmek nasıl da kolay!

Yaşadığımız şu ev günlerinde ufacık bir konuyu büyütüp bitmeyen bir ağız dalaşına girmek son derece facile e naturale (kolay ve doğal) oldu. Konularımız zaten hep ufacık tefecik. Çorbanın kıvamından, makarnanın dirilik derecesine, yerlerin silinme sıklığından çamaşırların yıkanacağı suyun derecesine, hangi kanalın izleneceğinden odaların ne kadar havalandırılması gerektiğine ve market poşetlerinin nasıl dezenfekte edileceğinden kısıra konacak nar ekşisi miktarına kadar kısır konularda seviyeli tartışmalarımız oluyor.

Quarantena (karantina) günlerinde kavga, tartışma veya en azından ters bakışmalar ve göz devirmeler yaşanmayan ev kalmamıştır artık. Ailenin her bireyinin düzeni bu kadar değişmişken, yeni düzendeki yaşam süresi belirsizken ve gelişmeler bu kadar tatsızken gayet normale yaşanılan anlık gerginlikler. Bu tartışmalarda haklı haksız yok, herkes haklı.

İtalya’da La7 kanalında Resti a Casa adlı bir programda, Chiara Martegiani ve Valerio Mastandrea çiftinin eşler arasındaki çekişmeleri konu alan esprili videoları yayınlanıyor. Bu videolarda da, tıpkı şu anda bizim evlerimizde olduğu gibi, asıl tartışma yaratması beklenen bir konuda başlayan sakin sohbetler konular küçüldükçe alevleniyor.

Dünyanın her yerinde durum bu! Telefonumuza gelen videolardan görüyoruz, başka ülkelerde yaşayan arkadaşlarımızdan, akrabalarımızdan duyuyoruz.

corona (biliyorsunuz, artık özel isim muamelesi yapmıyorum ona ve cümle başında olsa bile büyük harfle yazmıyorum) bizi esir alıp evlere tıkarak aile ilişkilerimizi test ediyor bir yandan. Artık görüşemeyip al telefono (telefonda) hasret giderdiğimiz arkadaşlarımızla bağımızı da.

Yakından tanık olduğum yeni başlayan veya başlamak üzere olan ilişkiler, kesintiye uğrayan aşklar var. Yeni kavuşanlar ayrı kaldı, yıllardır kavuşamayanlar daha da yakınlaştı uzaktan, yıllardır zaten birlikte yaşayanlar istemedikleri kadar iç içe oldu.

Ama bu corona testi herkes, hepimiz için pozitif sonuç verecek çünkü l’amore (aşk ve sevgi) çok daha bulaşıcı ve güçlü bir virüstür!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir