La cucina, centro di terapia coronaca

Mutfak, corona terapi merkezi!

İtalya’da ristoranti (restoranlar) ve pasticcerie (pastaneler) kapanınca, evlerine kapanan şefler #iocucinoacasa (evde pişiriyorum) ve #iocucionodacasa (evden pişiriyorum) diye iki dalga halinde ricette (tarifler) paylaşıyor sosyal medya üzerinden.

Torino ve otuz kilometre kadar uzağındaki Giaveno’da dükkanları olan il maestro del cioccolato (çikolata ustası) Guido Castagna’nın senza glutine (glutensiz) çikolatalı kek tarifini denedim ve çok beğendim.

Söylediği gibi semplice (basit) bir kek tarifi. Gli ingredienti (malzemeler): 250 g eritilmiş çikolata, 100 g tereyağı, 4 yumurta, 170 g şeker ve 30 g nişasta. Yumurta ile şekeri çırparken de kontrast yaratmak ve tadı dengelemek için un pizzico di sale (bir çimdik tuz).

Fecola demişken, gerçekten de kek ve kurabiyede harikalar yaratıyor nişasta. Belki kendimden de nişastalı bir tarif paylaşırım, chissà (kim bilir)!

Allora, buon appetito!

Guido’nun internet sitesine bakmak isterseniz:

https://www.guidocastagna.it/

Ne tatlı bir soyadı Castagna (kestane) değil mi? Tabii çikolata ve kestane deyince aklıma hemen Divan Pastanesi’nin (artık Kahve Dünyası’nda da bulabildiğimiz) içi kestane ezmesi dolgulu enfes Maron Deguise ürünü geldi. Olsa da yesek.

corona geldiği gibi gidecek ama bu iştah açıldığı gibi kapanmayacak korkarım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir