La carenza di Vitamina Ğ

Ğ Vitamini eksikliği!

Bir aydır alfabedeki tüm harflerde vitamin takviyesi alıyorum ama geldiğim son durum kısaca şu:

Alıngan, Bezgin, Cansız, Çirkin, Domestik, Ezik, Fırsatçı, Garip, Hedefsiz, Isırgan, İğneleyici, Jurnalci, Karamsar, Lafçı, Mendebur, Nankör, Obur, Öteleyici, Paranoyak, Rüküş, Salaş, Şişman, Titiz, Uykucu, Üşengeç, Vıdıvıdıcı, Yorgun, Zevksiz

Acaba Ğ Vitamini eksikliğinden mi kaynaklanıyor halim, bu vitamin hangi gıdalarda var veya nasıl temin edebilirim bilen var mı?

Dün sokağa çıkma yasağı duyurulduğu an camiden de anonslar başladı, bir diyanet-vilayet işbirliği, işgüzarlığı olarak. Baktım anons beş on dakikada bir sıklığında, hemen anladım bugün (ve hatta Pazar günü) de süreceğini bu duyuruların ve tabii ki hafta sonu çalışmamın mümkün olmayacağının. En son anons 24:30’da yapıldı ve ben aklımın kalan son kırıntılarını kullanarak gecenin sessizliğinde, neredeyse sabaha kadar çalışıp bitirdim çevirilerimi, bir tek genel bir kontrol kaldı.

Gündüzü de huzur içinde uyuyarak geçirmek ne güzel olacaktı. Fakat o da ne? Sabah dokuzda avaz avaz anons başladı ve her on beş dakikada bir ikişer kez tekrarlandı. Telefonumun kronometresini açtım hemen. Her anons 1:33,78 dakika sürüyor, yani aşağı yuvarlayıp bir buçuk dakika desek, anonslar on üç buçuk dakikada bir yapıldı.

Gezgin bir araç yapsa bu duyuruyu anlayacağım, hak vereceğim. Sabit bir yerden, evlerinde oturan insanlara, bu sıklıkta yapılan bir çağrı son derece lüzumsuz ve tedirgin edici. Üstelik televizyon, gazete, sosyal medya ve herkese telefondan gelen mesajlar varken.

Akşam verilen selaya, yapılan corona dualarına ve gün boyu tekrarlanan evden çıkmayın çağrılarına alıştık ama bu da eklenince ben olmaktan çıktım iyice. Ama iyimser bir tarafım kalmış olmalı yine de içimde. Dedim burası Adana, bu iş bana kalmamalı. Elbet bıçkın bir delikanlı çıkar ve bitirir bu davayı. Nitekim öyle oldu sanırım öğlen kesildi anonslar.

Şimdi balkonda mis gibi portakal çiçeği kokusunu içime çekerek D Vitamini alma saatim geldi!

O Sole Mio

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir