Libertà, ancora una volta

Özgürlük, bir kez daha!

Gündeme una bomba gibi düşüyorum bugün, zımba gibiyim. Artık kaç gün sürer bu enerji, bugünü çıkarır mıyım bilemem. Carpe diem yaşıyorum!

Gramerde son işlediğimiz gelecek zaman konusunu müzikle pekiştirsek diye düşünürken aklıma yine Al Bano ve Romina Power’ın Libertà şarkısı geldi. Daha önce Libertà, io vivrò per avere te (Özgürlük, sana kavuşmak için yaşayacağım) başlıklı yazımda bu şarkıyı bir sürü klip eşliğinde vermiştim.

Kaybını tüm hücrelerimizde hissettiğimiz özgürlük duygusunu yeniden hatırlamak için dönüp dolaşıp yine Libertà’ya geldim. Bu sefer sözlerinin de olduğu bir klip seçtim çünkü şarkıda bol miktarda gelecek zaman ifadesi var. Özgürlük hep bir gelecek hayali sonuçta, bir de geçmiş zaman anısı!

Şarkının sözlerinde geçen libertà dışındaki aksanlı her sözcük gelecek zamanda çekilmiş bir fiil: si porterà, tornerà, avrà, vivrò, si alzerà, canterà, rinascerà.

Klibin başında denize yatıp sonlara doğru da sonbaharda düşmüş yaprakların üzerine düşüp eylemsiz gökyüzüne bakan kadınlar var ya, işte onlar biziz şimdiki zamanda. Gelecek zamanda ise deniz kenarında ata bineceğiz corona permettendo (coronanın izniyle)!

Renkli, hareketli, aydınlık, umut dolu bir hafta dilemek için bir klip daha seçtim:

Ve sıkı durun, kemerleri bağlayın, ma basta (ama yeter) diye bağırmayın sakın. Özgürlük duamız olan bu şarkıyı bir Lehçe lehçesiyle dinleyeceğiniz klibi mutlaka izleyin, ilk sahnede çok hoş bir sürpriz var.

Bu sefer benim hiçbir konu bağlama yapmama gerek kalmadı, yapacak durumda değilim zaten çünkü görünce şaşkınlıktan elim, kolum, dilim bağlandı!

Il Duomo di Siena

Bu klipte yok yok! Doğa, tarih, Toskana görüntüleri, San Gimignano’daki orta çağ kuleleri, Siena, güzelliği ve mimari bütünlüğü ile dünyaca ünlü Piazza del Campo. Tabii bir de mimar Giovanni di Agostino tarafından tasarlanıp 1215 ve 1263 yılları arasında yapılan ama ülkeyi kasıp kavuran, Siena nüfusunun çoğunu öldüren büyük veba salgını nedeniyle ön cephesindeki eklentileri 14. yüzyılda tamamlanan muhteşem Siena Katedrali. Şarkı da Libertà!

Benim kameram değil vallahi bu dolaşan, olsa olsa ruhumdur!

“Libertà, ancora una volta” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir