MSC Splendida

Interrail sırasında gemi güvertesinde, bağdaş kurup oturduğumuz sefil yer sofrasında, sırt çantalarımıza zulaladığımız konserve yemekleri plastik kaşıklarla ve hatta sarmaları ellerimizle yerken kola kutularımızı tokuşturup deliler gibi eğlenmiştik. Nefis yemeklerin meraviglioso (harika) bir sunumla geldiği ama mutsuz tur arkadaşımızın günün çorbasını ve risotto’yu burnumuzdan getirdiği şık sofrada ise o kadar keyifle kadeh tokuşturamamıştık.

MSC Splendida

Turlara katılmayıp geminin konakladığı şehirleri Interrail ruhuyla gezince una settimana indimenticabile (unutulmaz bir hafta) geçirdik MSC Splendida’da. Her yaş grubu için çok keyifli bir seyahat alternatifi, herkes kendi zevklerine ve beklentilerine göre takılabilir. En cazip tarafı ise otel odanızın da sizinle birlikte dolaşıyor olması, o kadar yer gezip de bir kere yerleşmek ve toparlanmak güzel bir şey doğrusu!

Bizim tur programımızda yine Akdeniz ülkeleri ve daha önce görmediğim Fas vardı. Orayı heyecanla bekliyordum ama Mayıs ayında incredibile (inanılmaz) bir fırtınaya yakalandık ve tam Fas’a doğru yola çıkmışken geri dönüp Palermo’da duraklayacağımız anons edildi. Bu anonsun yapıldığı akşam yemeği sırasında, scontenta (memnuniyetsiz) tur arkadaşı bu sefer de ekşi bir suratla fırtınadan yakınıyor, bir daha gemi turuna çıkarsa iki olacağını söylüyordu. Bende ise adrenalin tavan, korku sıfır, masada bardaklar bir oraya bir buraya kaydıkça tatlı bir macera hissi ve tarifi zor bir keyif vardı. Ben isterdim bir daha gemi turuna katılıp iki olmasını ama tekrar yapamadım una crociera (bir gemi seyahati).

Gianluigi Aponte’nin 1970 yılında tek bir yolcu gemisi alarak kurduğu MSC’nin (Mediterranean Shipping Company) şimdi farklı güzergahlarda yolculuk yapan numerose navi passeggeri (çok sayıda yolcu gemisi) var. Gemilerin adları birbirinden güzel, ya dişi bir sözcük ya da bir sıfatın dişi hali: Magnifica, Orchestra, Poesia, Divina, Musica, Sinfonia, Opera, Virtuosa, Fantasia, Preziosa, Seaside, Seaview, Meraviglia, Lirica, Bellissima, Grandiosa, Armonia.

MSC Gülsün

Aslında şirketin tarihçesi, ailenin Napoli limanından deniz taşımacılığı yapmaya başladığı 1675 yılına kadar uzanıyor. Dünyanın en büyük ikinci konteyner operatörü MSC bugün tam 23 bin konteyner taşıyabilen, dünyanın en büyük nakliye gemisine sahip. Şimdi sıkı durun, 400 metre uzunluğu ve 60 metreden fazla genişliği olan, mühendislik eseri bu gigantico (devasa) konteyner gemisinin adı MSC Gülsün!

Gemiyi Güney Kore’de yaptırıp 2019 yılında denize indiren şirketin başkanı Diego Aponte, Tekirdağlı bir iş adamının kızı Ela Soyuer ile sposato (evli). Çiftin çocuklarının adları Maya, Asya ve Oscar. 2015 yılında inşa edilen konteyner gemilerinin adları da MSC Maya ve MSC Oscar. Şirketin Tekirdağ’da yaptığı, Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın üçüncü büyük limanı Asyaport ise yıllık 2 milyon 500 bin konteyner yükleme kapasitesine sahip. Tabii ki söylemeye gerek bile yok, MSC Ela adında da bir konteyner gemisi var!

Bilin bakalım Gülsün kim? Evet, Diego’nun kayınvalidesi! Allah herkese uluslararası arenada çalışan bu gemiye, adındaki ü’lerin yaratacağı bürokratik zorlukları önemsemeyip, kayınvalidesinin adını veren Diego gibi damat nasip etsin!

Gerçi ben şahsen adımı bir konteyner gemisine değil, tatlı bir taya vermiş olduğum için son derece memnunum, ne sono contentissima.

Davvero (gerçekten)!

Not: MSC de coronadan fena aldı payını, Ağustos ayından itibaren birer ikişer yeniden sefer yapmaya başladı bazı yolcu gemileri

“MSC Splendida” üzerine 4 yorum

 1. Nerden buluyorsun bu bilgileri hocam?
  Ben Ela’ya kaldırıyorum?
  Diego nasıl aşık olduysa?

 2. Tekirdagli kayinbaba ile bir is mevzunda tanismistim. O zaman anlatmisti..
  Kizim da Isvicre’de okuldan bir cocukla evlendi. Napolili bir aile iste ne olacak, gemiler felan var demisti. Arada gorusuyoruz diyordu.
  Sonra torunlarin fotografini gosterdi.
  Gemide yasli guzel bir kadinin kucaginda iki bebis. Once babanneleri mi dedim. Aileden gibiydi..
  Bir baktim.. Sonra bir daha baktim.. Sonra amcanin elini opesim geldi. Sophia Loren ablamizmis. Aile dostu dedi..
  Che grande donna dedim 🙂

  1. Sophia Loren bizim de aile dostumuzdur, ben hiç göstermedim mi sana fotoğraflarımızı?

   Mina’ın okullarını iyi planlayalım, Oscar’ı takibe alıyorum.. Bir gemide Muazzez’in adını görmek isterim!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir