Quante volte

Kaç kez!

(1947-1995)

Domenica Rita Adriana Bertè, İtalyan hafif müziğinin en güzel ve etkileyici seslerinden, İtalya’nın en sevilen kadın şarkıcılarındandı. Biz onu il suo nome d’arte (sahne adı) ile tanıyoruz, Mia Martini ya da popüler kısa adıyla Mimì!

Mia Martini’nin önemli başarılar ve ödüller sığdırdığı kısacık hayatı, Riccardo Donna’nın yönettiği 2019 yapımı drama filmi Io sono Mia’ya konu oldu. Bu filmde Mia Martini’nin müzik kariyeri, yaşamından kesitler, yine bir şarkıcı olan kız kardeşi Loredana’ya yer verilmiş.

Peki, biz Mia Martini’yi hangi şarkı ile tanıyoruz? Tabii ki, yaklaşık 300 şarkıyı Türk pop müziğine kazandıran Fikret Şeneş’in sözleriyle aklımıza ve ruhumuza kazınan, dilimize dolanan Ajda Pekkan şarkısı Sana Doğru ile:

“Herkes seçer kendi yolunu
Bilmez ki mutsuzluk mu sonu
Şu günlük güneşlik dünyada
Bulur en zorunu”

Quante volte (kaç kez) dinledik kim bilir bu şarkıyı ve şu günlük güneşlik dünyada kaç kez en zor yollara saptık, dik yokuşlara tırmanıp uçurumlarda bulduk kendimizi, önümüzde pusu kuran anlaşmazlıklar içinde kaybolduk.

Niyetim, Mia Martini’nin 1982 yılında çıkardığı Quante volte … ho contato le stelle (Kaç kez … yıldızları saydım) albümünden, sözlerini kendisinin yazdığı bu efsane şarkıyı güzel klipler eşliğinde farklı İtalyan şarkıcılardan dinletmekti bugün. Ancak, Quante volte adında başka şarkılar olmasına rağmen Mimì’nin şarkısını sadece kendisi seslendirmiş.

Bizde ise 1983 yılında çıkan Sana Doğru’yu benden başka herkes söylemiş, şarkı Ajda’nın tekelinde kalmamış! Ben bu şarkıyı seslendiren birkaç isim sayayım size hemen: Zuhal Olcay, Işın Karaca, Nihan Şahenk, oyuncu Gökçe Bahadır, 2003 yılında Sertab Erener’in birinci olduğu Eurovision Şarkı Yarışmasında ona eşlik eden tek Türk dansçı ve vokalist olan Özge Fışkın.

Sanırsınız şarkı bizim, Mia Martini bizden araklamış!

Ben de şarkının orijinalini bir zoom konserinde sizlere söylemek isterim, artık bilemem konser sonunda quante persone (kaç kişi) kalır dinleyen ama è il pensiero che conta, non la voce (önemli olan düşüncedir, ses değil)!

O zaman çalışmalara başlıyorum ama şimdilik Mia Martini’den Quante Volte gelsin sana doğru:

Klipte sözleri de var, qualche volta (birkaç kez) dinleyip çalışın, bana eşlik edersiniz zoom günü!

Ve başrollerini Serena Rossi, Maurizio Lastrico, Lucia Mascino ve Dajana Roncione’nin oynadığı Io sono Mia filminden:

“Quante volte” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir