Che grande donna!

Ne muhteşem kadın!

İtalyanca’da sıfatlar nitelendirdiği isimden sonra gelir, cinsiyete ve ismin tekil veya çoğul olmasına göre değişir. Ancak bello, bravo, caro gibi bazı sıfatlar isimden önce kullanıır, sıfat vurgulanmak istenirse isimden sonra gelir (una brava ragazza, una ragazza brava). Sıfatları ayrıntılı olarak gramer konuları arasında Gli aggettivi başlıklı yazımda anlatmıştım. Bazı sıfatların ise konumuna göre anlamı değişir. İşte grande bu sıfatlardan biridir. Grande sıfatı isimden önce kullanıldığında muhteşem, sonra kullanıldığında ise büyük anlamına gelir. Örnek olarak, una grande piazza (muhteşem bir meydan) ve una grande piazza (büyük bir meydan) ifadelerini vermişim.

Bu yazıya verdiğim başlık Che grande donna ise küçük prensim Faruk’un MSC Splendida başlıklı yazıma yaptığı yorumda Sophia Loren için kullandığı ifade. Bu yazıda MSC Şirketinin sahibi Aponte ailesine gelin giden Ela Soyuer ve dünyanın en büyük konteyner gemisine kayınvalidesinin adını veren Diego Aponte’den bahsetmiştim. Faruk, zamanında Tekirdağlı kayınbaba ile bir iş konusunda tanışmış ve kızının hikâyesini ondan dinlemiş.

Ahmet Soyuer, çiftin İsviçre’de okulda tanıştığını falan anlattıktan sonra torunlarının fotoğrafını göstermiş. Gemide yaşlı güzel bir kadının kucağında iki bebiş gören Faruk, kadını aileden biri sanıp babaanneleri mi diye sormuş. Daha sonra iyice bakınca anlamış ki Sophia Loren. Meğer aile dostlarıymış!

Asıl adı Sofia Villani Scicolone olan Sophia Loren, insegnante di pianoforte (piyano öğretmeni) bir anne ve ingegnere (mühendis) bir babanın kızı. Bugün 86 yaşında olan Sophia Loren’i ilk kez çocukken sinemada izlediğim Cassandra Geçidi filminde görüp hayran olmuştum. Biz büyüdük ve kirlendi dünya ama Sophia Loren hâlâ güzel.

Sophia Loren, 1950 yılında 16 yaşındayken tanıştığı regista (yönetmen) Carlo Ponti ile 1957 yılında ilk evliliğini yaptı, ancak Carlo Ponti ayrı yaşadığı karısından henüz boşanmamış olduğu için bu evlilik iki avukatın vekilliğinde kağıt üzerinde bir anlaşma ile yapılmış. Daha sonra 1966 yılında resmî olarak evlenen Loren ve Ponti 2007 yılında Carlo Ponti’nin ölümüne kadar evli kaldı. Sophia Loren’in iki oğlu ve dört torunu var.

Radio Times için yaptığı yeni bir söyleşide şunları söylemiş Sophia Loren:

“Hayatta hiç pişmanlıklarınız olmadığını söylemek zor. Yaşadıkça çok çeşitli deneyimler elde ediyorsunuz. Ama ben her zaman pişmanlıklarım olmaması için uğraştım.”

“Huzurlu bir yaşamım oldu. İstediğim her şeye sahip oldum. Harika bir aile, güzel çocuklar ve güzel torunlar. Pişman olduğum tek şey beyaz gelinlik giyerek evlenmemiş olmak. Bu benim hayatımın hayaliydi, hâlâ da içimde.”

Carlo Ponti ile evlenirken gelinlik yerine açık renkli sade bir elbise tercih etmiş. Vallahi ne diyelim, insanın 86 yaşına gelip de hayattaki tek pişmanlığı olarak yalnızca bunu söylemesi ne güzel!

İlginç bir bilgi daha vereyim. Sophia Loren’in kız kardeşi Maria, 1962 yılında Benito Mussolini’nin dört oğlundan en küçüğü Romano Mussolini ile evlenmiş ve on yıl süren evliliklerinde iki kızları olmuş. 2006 yılında ölen Romano Mussolini caz piyanisti, pittore (ressam) ve film yapımcısıymış!

Bu kadar magazin haberi yeter diyorum ve Sophia Loren’in filmlerinden kesitler içeren güzel bir video paylaşıyorum:

Mambo Italiano şarkısı aslında 1954 yılında Bob Merrill tarafından Amerikalı şarkıcı Rosemary Clooney için yazılmış olsa da akla Sophia Loren’i ve Vittorio De Sica ile dans ettiği meşhur Pane, amore e … filmini getirir.

Annemi hep eski yıllara götürür ve enerji verir bu şarkı, kalkıp mambo yapar.

Aklıma güzel bir fikir geldi şu an, çıkması için yalvarıp sürekli veto edildiğim şu günlerde son çare olarak bir de yüksek desibelde Mambo Italiano çalayım en iyisi!

Not: Yazıyı dün gece yazdım ve bu sabah karşıma Netflix’te, oğlu Edoardo Ponti’nin yönettiği Onca Yoksulluk Varken filminde çıktı. Çok şaşırdım, erdim mi acaba derken bir de baktım 13 Kasım’da Netflix’te yayınlanacağı gazetede yazmış ama ben artık gündem takibini bırakıp günleri geldiği gibi yaşadığım için hiç haberim olmamıştı.

“Che grande donna!” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir