Buona festa degli insegnanti

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun!

Mart ayından beri kanadını çırpan kuş, ağaca dolanan balon, kahvemdeki köpük, ağaçlarda saydığım limonlar, portakallar, greyfurtlar ve zeytinler (evet), bodur mandalinamın metamorfozu, okuyamadığım için büyüterek bakmak üzere fotoğrafını çektiğim karınca duası yazılar dahil olmak üzere akla hayale gelmeyecek konularda resim ve videolarla doluydu telefonum. Diğer temizlik ritüellerinden telefonumu temizlemeye bir türlü sıra gelmemişti ama dün nihayet giriştim bu işe.

Karşıma bir anda Alaçatı’nın Kurtuluşu için düzenlenen konserde çektiğim bir video ve fotoğraflar çıktı. Bir tek Tolga Çandar’ın coşkuyla söylediği ve söylettiği İzmir Marşı görsellerini bırakmışım, Nükhet Duru’nun cilveli hallerinin ve tatlı esprilerinin videolarını silmişim maalesef.

Yalnızca bir yıl önce çektiğim müthiş İzmir Marşı videosunu paylaşmak çok isterdim ama buraya aktaramadım. Cumhuriyete ve Atatürk’e gittikçe artan bir kin ve öfkeyle yapılan saldırılar, corona ve ardından İzmir depremiyle sarsılan yüreklerimizde bir umut ışığı yakacak bu fotoğrafın adı üçü bir arada olsun. Atatürk sevgisi, mutluluklarını gözlerinden okumak zorunda kalmayıp gülüşlerinden görebildiğimiz maskesiz mesafesiz kalabalık, güzel İzmir’in güzel insanları!

Birçok ülkede, 1994 yılından beri UNESCO ve Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi’nin ile kabul edilişinin yıl dönümü olan 5 Ekim’de kutlanan Öğretmenler Günü bizde 1981 yılından beri 24 Kasım’da kutlanıyor.

Neden 24 Kasım ve neden 1981? Çünkü bu tarih, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ettiği gün ve Atatürk’ün 100. ölüm yılı…

Öğretmenler Günümüz kutlu olsun ve kıskananlar çatlasın!

Öğretmek yürek meselesidir

#direnyüreğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir