Il Signor F

Adı ve soyadı aynı harfle başlayanlarda ayrı bir parıltı oluyor canım! İtalyan halkının çok sevdiği, Il Signor G lakabı ile tanınan Giorgio Gaber’den sonra benim hayatımda derin bir iz bırakan sevgili öğretmenim Glen Garner’ı anlatmıştım.

1920-1993

Bugün ise doğumunun 100. yılı pandemi nedeniyle gündemde kalamayan, dört kez En İyi Yabancı Film Oscar’ını alan büyük yönetmen Federico Fellini’nin ödüllü filmlerinden kısa alıntılarla onu analım istedim.

Rimini doğumlu Fellini, gençlik yıllarında bir mizah dergisi ve daha sonra bir resimli roman dergisinde çalıştı. 1939 yılında Roma’ya gidip bir süre come un caricaturista (karikatürist olarak) çalıştıktan sonra radyo oyunları ve filmler için espriler yazdı. 1944 yılında Roberto Rossellini ile Roma, Città Aperta (Roma Açık Şehir) filminin senaryosu üzerinde çalıştı ve 1943 yılında oyuncu Giulietta Masina ile evlendi.

Fellini, film çevrelerinde tüm zamanların en iyi yönetmeni olarak değerlendiriliyor. Ben de vücudun organlarını içeren İtalyanca deyimleri anlattığım yazılarda, gamba (bacak) sözcüğünü içeren essere in gamba (çok yetenekli, iyi ve başarılı olmak) deyiminde örnek olarak hep Fellini è un regista molto in gamba cümlesini yazmışım.

Fellini 1993 yılında, 50. evlilik yıldönümünden bir gün sonra 73 yaşında hayata veda etti, birkaç hafta önce kalp krizi geçirmişti. Cinecittà’da yapılan veda törenine yaklaşık 70.000 kişi katıldı. Fellini ve kendi ölümünden beş ay sonra akciğer kanserinden ölen karısı Masina, on bir günlükken kaybettikleri oğulları Pierfederico ile birlikte Rimini Anıt Mezarlığında yatıyor. Bir gemi pruvası (la prua di una nave) şeklinde tasarlanan ve mezarlığın hemen girişinde bulunan mezardaki dev bronz anıt Arnaldo Pomodoro’nun eseri.

Geçen sene büyük yeğenimin doğum gününü kutladığımda bana teyzelerin goat’u yazdı cevap olarak. Bir türlü anlam veremedim, inatçı falan da değilim. Hele ondan iltifata hiç alışık değilim, yine ne laf vuruyor acaba diye düşündüm. Sorunca da açıklamadı, kolaya kaçmamamı ve araştırmamı söyledi. Meğer genellikle sporcular için greatest of all times anlamında bir kısaltmaymış. İster yönetmen ister teyze, tüm zamanların en iyisi olarak değerlendirilmek iyi bir şey doğrusu!

Mart ayında Fontana di Trevi başlıklı yazımda, La Dolce Vita filminde Aşk Çeşmesi’nin olduğu meşhur sahnenin videosunu eklemiştim. Marcello Mastroianni ve Anita Ekberg’in başrollerini oynadığı Altın Palmiye Ödüllü bu filmden daha uzun bir alıntıyla başlayalım o zaman.

Keyifli bir hafta sonu dileklerimle…

La Signora Ü

1954 yapımı, başrolde Anthony Quinn’in oynadığı Oscar Ödüllü La Strada:

1957 yapımı, En İyi Yabancı Film dalında Oscar alan Le notti di Cabiria:

En İyi Yabancı Film ve En İyi Kostüm dalında Oscar alan, başrollerini Marcello Mastroianni ve Claudia Cardinale’nin oynadığı 1963 yapımı 8 1/2:

Otto e mezzo (8 1/2) filmindeki meşhur dans sahnesi:

En İyi Yabancı Film Oscar’ı alan 1973 yapımı Amarcord:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir