La più mucca della classe

Sınıfın en ineği!

Öğrenci olmaya özenip İtalyanca kursa kayıt olacağımı daha önceki bir yazımda söylemiştim. Center of Italian Studies (CIS) Melbourne’de bir dil merkezi ve ben onların yayınladıkları bazı videoları blogda ve şimdi zoom derslerinde paylaşıyorum. Genç bir ekip ve eğlendirerek öğrettikleri belli.

Ben de ileri düzeyde bir kursa kayıt olup o kadroyla tanışmak, yeni bir şeyler öğrenmek, kendime bir amaç yaratmak ve en önemlisi yeniden öğrenci olmanın keyfini yaşamak istedim.

İlk olarak un corso intensivo (yoğun bir kurs) almayı düşündüm, her gün üç saat ders alacağım bir haftalık bir kurs programı cazip geldi. Fakat daha sonra bu keyfi bu kadar kısa sürede tüketmeme kararı aldım, yoğun bir kursun ne acelesi ne de gereği var. Un corso semi-intensivo (yarı yoğun bir kurs) buldum. Haftada bir gün üç saat ders alıp şubat ve mart aylarında devam edecektim.

Hemen kayıt oldum ama un piccolissimo sbaglio (küçücük bir hata) yapmışım. İtalyan bir ekibin kurup işlettiği bir merkez olunca Melbourne’de olduklarını unuttum ve saatleri İtalya’ya göre hesapladım. Sabah onda başlayan kursa kayıt oldum ve heyecanla beklemeye başladım. Sağ olsunlar, Türkiye’den kayıt olduğumu görünce uyarma gereği duydular. Seçtiğim saatler burada gece 2:00-5:00, yani piccole ore!

Benim için aynı sabah saatlerine tekabül eden akşam derslerine geçebileceğimi söyledim. O saatlerde de semi-intensivo kurs yokmuş, üç değil bir buçuk saatlik dersler varmış. Böylece bana özel, esnek bir program teklif ettiler: iki ay boyunca haftanın bir günü bir buçuk saat ders, diğer bir gün bir saat konuşma dersi ve yaptığım ödeme yine de fazla geldiği için birkaç özel ders! Bu benim için çok daha iyi bir program oldu, pek sevindim. Onlar da benim İtalyanca konusunda yaptıklarımı duyunca çok sevindiler, tanışmak için sabırsızlanıyoruz, non vediamo l’ora di incontrarci!

Bu arada, derslerde Netflix’teki bir İtalyan dizisini tartışacağımızı yazdılar. Ben hemen izlemeye başladım tabii. Tekrar bir hatırlatma olunca izlemeye başladım bile dedim. Meğer sadece orijinal dilde erişimim var mı bakayım diye söylemişler, izlememem gerekiyormuş. Öğretmen söyleyecekmiş bir sonraki ders için izlememiz gereken bölümü. Ama ben sekiz bölümü de izledim valla birkaç günde çaktırmadan! Dizinin adı Il processo (dava, mahkeme). Çok da sevdim.

Cinayet davası olduğu için izlemediğim, okumadığım iki tür birden çıkmıştı karşıma ve hazırlanmam gerektiğini hissettim. En azından biraz terminoloji çalışarak gideyim de tartışmalarda rahat olayım diye düşündüm. Hem o günlerde işlerim yoğun olur, çalışmaya ve hatta izlemeye vakit bulamayabilirim.

Öğrenciyken çalışmayı daima son güne bırakan ben, sorumluluklarının bilincinde bir öğretmen öğrenciyim artık!

Yeni yılın ilk dersinde, hazırlıklarımı öğrencim Zeynep’e anlatıyordum büyük bir coşkuyla. Dizinin tüm bölümlerini önceden izlediğimi, şimdi terminoloji çalıştığımı, geceleri uyumadan İtalyanca podcast’ler dinlediğimi, defterime notlar aldığımı falan anlatırken gayet sakin ne dedi biliyor musunuz?

Kimse düşünmüyordur kursu şimdiden, bence sınıfın en inek öğrencisi siz olacaksınız!

Siz diye hitap edecek kadar kibar, inek diyecek kadar samimi muhteşem bir yorumdu. Ne yapayım, bu yaşımda yeni ziyaretime gelmiş hırs, iki ay da olsa tadını çıkarayım bırakın.

Sınıf birincisi olup yıldızlı sertifikayı duvarıma asmazsam ne olayım!

“La più mucca della classe” üzerine 2 yorum

  1. Biz daha unumuzu eleyip eleğimizi duvara asmadık hocam. Sen doğru bildiğinden şaşma heyecanını pompala?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir