La tenacia della tartaruga

Kaplumbağanın azmi!

Yarışta tavşanı geride bırakan tartaruga şimdi de boyuna posuna bakmadan benim giraffa ile rekabete soyunmuş! Herhalde yeni bir kitabın kapağına girebilmek için kitabımın üzerine tırmanıp mesaj göndermiş bana! Bu tatlı fotoğraf, bu sabah bir günaydın mesajı ile Selimiye’den geldi, sabah misafirimiz kitabınıza bayıldı.

Tatlı öğrencim Zeynep şu anda Marmaris Selimiye’de, okulla tatili bir arada yürütüyor. Ben de uzaktan yaptığımız derslerde arada bir odasının penceresinden denizi göstermesini istiyor, o güzel renklere bakıyorum ve deniz havasını içime çekiyorum. Zeynep’in ailesinin harika bir butik oteli var Selimiye’de. Yazın yolu düşecek olanlara Badem Tatil Evi’ni ve bu tatlı aileyle, hatta şanslı kedileri Badiş’le tanışmalarını öneririm.

Badiş’in bu kadar ilgi ve sevgi gördüğü için şanslı bir kedi olduğunu Zeynep söylüyor, derslerle boğuşurken sık sık keşke Badiş olsam hiç derdi yok diyor. Ben de onu bu düşünceden kurtarmak için hayal gücüme başvuruyorum. Arada bir alıp başını gitmelerine, sürekli uyku halinde olmasına özgürlük, tasasızlık yerine farklı bir boyut getirmeye çalışıyorum: Belki bir çek senet davası vardır, mafyaya bulaşmıştır, başı beladadır, ondan kayboluyordur, alacaklıları ile yüzleşmeye gidiyordur. Gelip sürekli uyuması da dertlerinden biraz da olsa uzaklaşmak içindir.

Sanırım işe yaradı biraz bu fanteziler, geçen ders bayağı bir dert ürettik ve Zeynep artık Badiş değil, sadece okul sorumluluğu olan dünya tatlısı bir kız olduğu için şükretmeye başladı!

Kaplumbağa zaten benim diğer iki gözdem, giraffa ve elefante ile yarışır. Ders masamın olmazsa olmazı kaplumbağalı sepetimi bilen bilir. On yıl sonra bile olsa ziyaretime gelen eski öğrencim güzel bir şeyler bulacağından emin kapağını kaldırıverir onun: çikolata, draje, mini kurabiyeler, kuru meyveler, çerez. Sağ eliyle kalemini, sol elinin altında da onu tutan, ondan güç aldığını söyleyen bir delikanlı öğrencim bile oldu. Güç veriyordu gerçekten sanırım çünkü o öğrencim şimdi çok iyi bir üniversitede mühendislik okuyor.

Bu bir fablog yazısı oldu sanki, sizlere de günaydın!

“La tenacia della tartaruga” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir