Ma che freddo fa

Hava ne soğuk!

Burada artık soğuk değil ama bugün paylaşmak istediğim şarkının adı bu! Netflix’te bir İtalyan filmleri bombardmanı var ve ben bombardamento sonrası bir ev düzeninde ve kılıkta uno dopo l’altro (art arda) bu filmleri izliyorum. İyi geliyor, size de öneririm!

Dün izlediğim Fidanzato per mia moglie (Eşime Sevgili Aranıyor) adlı filmin erkek başrol oyuncusu Paolo Kessisoglu çok sempatik, bizden biri gibi. Gibisi fazla, bizden biri aslında. Cenovalı bu oyuncu, İzmir asıllı Ermeni bir aileden geliyor. Ailenin asıl soyadı Keshisian.

Bu filmde, Ferzan Özpetek filmi Karşı Pencere’den bildiğimiz ve sevdiğimiz Ma che freddo fa da çalıyor çok hoş bir sahnede ve filmin sonunda.

Karşı Pencere filminden:

1969 yılında, 15 yaşında ilk defa sahneye çıkıp üçüncü olduğu San Remo Müzik Festivali’nde söylediği Ma che freddo fa şarkısını bir de Livornolu şarkıcı Nada Malanima’nın kendinden dinleyelim ve bu haftaya da böyle başlayalım:

Beni tanıyanlar biliyor, tanımayanlar da 23 Nisan’da yayınladığım fotoğraftaki gömlek yakalarından, kravatlardan, saç modellerinden ve tabii ki fotoğrafın mütevazı renklerinden yaşımı başımı tahmin etmiştir. Nada 1969 yılında 30 Ocak-1 Şubat tarihlerinde yapılan San Remo’da bu şarkıyı söylerken ben de annemin karnında gelişimimi tamamlamış, heyecanla çıkmayı bekliyor, şarkıyı mırıldanarak dans ediyordum: Mamma mia, ma che freddo fa!

Bayram sevincimi anlattığım yazımın satır aralarında saçlarımı uzun zamandır kestirememiş olmamın hüznü gizliydi, fark etmişsinizdir. Geçen yaz Karşı Pencere modeli kestirmiştim, Giovanna Mezzogiorno gibi bir açık bir toplu kullanarak idare ediyorum kaç zamandır ama birkaç ay daha kestiremezsem Nada Malanima olacağım kesin.

Ruhumda bir kötüleşme (mal-anima) zaten var!

“Ma che freddo fa” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir