La vita è troppo breve

Hayat çok kısa!

Hayat birçok şeyi yapmak için çok kısa evet ama Goethe’nin meşhur sözü Hayat kötü şarap içmek için çok kısa” tüm şarapseverlerin hemfikir olduğu bir yargıyı ifade ediyor sanırım.

Bu söz, Almanca’dan birçok dile doğru olarak bu şekilde çevrilmiş olmasına rağmen, bizim İtalyanların dili varmamış herhalde şaraplarına kötü demeye.

Haksız da sayılmazlar hani!

Goethe’nin bu sözü İtalyanca’ya “La vita è troppo breve per bere vini mediocri” olarak çevrilmiş, hayat vasat şaraplar içmek için çok kısa!

İtalya’da gerçekten de en kötü şarap mediocre (vasat).

Milano’da okuyan öğrencim bir mesajında İtalyan şaraplarına övgüler yağdırınca, “Onların karton kutulardaki şarapları bile güzeldir” yazdım.

Bilmediğini söylediğinde, süpermarketlerde a buon mercato (hesaplı) satılan Tetra Pak® ambalajlı, pek dikkat çekmeyen bu şarapları meyve suyu sanmış olabileceğini düşündüm.

Vino in cartone

Ertesi sabah telefonumu elime aldığımda, gece geç bir saatte gönderilmiş şu fotoğrafı görünce çok gururlandım.

Benim öğrencilerim araştırmacı ruha sahiptir.

Gecenin kaçı olursa olsun, kafalarına takılan bir konuyu açığa kavuşturmadan uyku girmez gözlerine!

Bu yazıyı daha önce yazmıştım. Bir Pazar yazısı olacaktı. Hafta içi yoğun İtalyanca derslerimizden sonra hafta sonları keyifli yazılar yayınlamayı planlamıştım size ama sfortunamente (maalesef) eğitime ara verdik.

Şimdi hangi günde olduğumuzu bile şaşırır olduk. Bugün çarşamba, hayır perşembe, saçmalama çarşamba diye polemiklere girip incir çekirdeğini doldurmayan konular hakkında inatlaşmaya, tartışmaya ve hatta (mecburen çok kısa bir süre) küsmeye başladık. Yalnız kalmamak için doya doya küsemez olduk birbirimize, gururumuz ayaklar altında!

Bu tatlı öğrencim bir aydır burada ve şimdi ailesiyle tecritte. Geçen gün halet-i ruhiyen nasıl diye sordum, alkolle dengelediğini söyledi. Sık sık terapi yapıyoruz birbirimize. Kim çökkünse o gün, diğeri kendi ruh halini baskılayıp ayağa kaldırmaya çalışıyor onu.

Haydi bugün vasat da olsa birer şişe şarap açıp kadehimizi gerçekten çok kısa ve pamuk ipliğine bağlı olduğunu çok iyi anladığımız hayatlarımıza ve Goethe’ye kaldıralım.

Halet-i ruhiyemizi alkolle dengeleyemediğimiz günler gelmeden biteydi!

Salute
Sağlığımıza

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir